לקוח: האגודה למען החייל

בניין ציבורי, מבנה רווחה עבור חיילי צה"ל. מרכז הרווחה של האגודה למען החייל בבסיס צה"ל הסמוך לעיר אשקלון נועד לשמש כבית חלופי לחיילים. המבנה ממוקם ליד מגורי החיילים, והוא תוחם את מרחב המגורים כלפי שאר מבני הבסיס. חזית המבנה כלפי הבסיס היא קיר אבן המשמשת כחומה, ובה שער וגשר המזמינים פנימה ומאפשרים מעבר לאזור הפרטי של החיילים. החזית הפונה אל מגורי החיילים, לעומת זאת, הינה פתוחה יותר ומאפשרת קשר עין עם מגורי החיילים.
המרכז משלב פעילויות פיזיות ורוחניות, וכולל ספריה, מרכז מידע ואינטרנט, חדר כושר וקנטינה. כרקע לפעילויות היומיומיות, ממוקם חדר מיוחד בלב המבנה המוקדש לזיכרון החיילים אשר נפלו בעת מילוי תפקידם.
התכנית האדריכלית של הבנין משקפת את הקונספט העיצובי: סידור החללים במבנה יוצר צורת משולש, שבבסיסו נמצאת הכניסה לבנין ובראשו נמצא חדר הזיכרון. ראש המבנה בא לידי ביטוי גם באופן תלת מימדי: חדר הזיכרון הינו מבנה בצורת חרוט גבוה הנראה כמעט מכל מקום בבסיס.
הכניסה לבנין הינה חלל כפול בגובהו דרכו עובר הציר המרכזי של הבנין וממנו ניתן להכנס אל כל חללי הבנין. התקרה הגבוהה מאפשרת מבט אל עבר הקומה העליונה, וגרם מדרגות רחב פונה אל הכניסה ומזמין את המבקרים לעלות אליה. בקומת הכניסה נמצאים הספריה, חדר הכושר והקנטינה, ובקומה העליונה נמצאים חדרי המועדונים.
תאורה טבעית הינה עקרון מרכזי בעיצוב המבנה. אור שמש חודר מבעד לחלונות הזכוכית הגבוהים, פוגע בתקרה הקמורה ומתפזר אל החלל ברכות. כניסת אור טבעי לאורך כל היום מתאפשרת גם בעזרת חזית הזכוכית שבכניסה. האור מדגיש את החומרים הייחודיים מהם בנוי החלל.
חלל הזכרון מואר גם הוא באור טבעי, החודר דרך זכוכית שקופה למחצה הנמצאת בראש הקונוס. קיר פנימי נמוך יותר עוטף את החלל ומאפשר תאורה נוספת (מלאכותית) המדגישה את המבנה העגול והגבוה. בקיר זה ישנם פתחים המכוסים בלוחות זכוכית שקופה למחצה. כל לוח מוקדש להנצחתו של חייל ומורשתו. אוירה מיוחדת נוצרת בחלל מקדושת הזכרון בתוך האור הרך העוטף את החלל.
יצירת מקומות מוצלים היא חלק מבסיס הרעיון התכנוני של המבנה וסביבתו. האתר ממוקם בדרום הארץ באזור אקלימי חם. הבנין מהווה גרעין לסביבה מוצלת מסביבו. כך נוצרו שתי חצרות הממוקמות בצידו הדרומי-מזרחי ובצידו המערבי של המבנה. החצר המערבית הינה חצר פתוחה עם עצים ודשא המתפרשים לכוון מבני מגורי החיילים, וכוללת גם פרגולה גדולה מצלה את הכניסה למבנה. החצר הדרומית-מזרחית, לעומת זאת, תחומה בקירות אבן ומוצלת לאורך רוב שעות היום ע"י המבנה, ובכך יוצרת חלל פרטי בסמוך לחדר הזכרון. בחלל פרטי זה, יכול אדם לקחת רגע לעצמו ולהרגע מהמולת היומיום.
מרכז הרווחה של האגודה למען החייל הינו מבנה המציע שילוב פעילויות רוחניות, חברתיות ופיזיות. הוא מהווה תזכורת לחיי היומיום בישראל: שמירה על שגרה פעילה תוך כדי הנצחה וזכרון של אותם חיילים אשר חרפו נפשם תוך הגנה על בטחון המדינה.

 

חזרה >